A legtöbb cikkemben olvashatsz arról, hogy szerintem a pénzügyi tudatosság a legfontosabb készség, amelyet érdemes lehet kifejlesztened magadban, ha gazdagságra vágysz. Ma egy olyan jelenséggel szeretnék foglalkozni, amely téged is nagy mértékben akadályozhat, ha nem figyelsz oda rá kellőképpen.
A jelentős vagyonok felépítésének egyik legfőbb ellensége a meggondolatlan költekezés. Mindannyian voltunk már olyan helyzetben, hogy hirtelen megtetszett nekünk valami, és azon nyomban meg is vásároltuk, pedig korábban ez eszünkbe sem jutott volna. Az ilyesmit impulzusvásárlásnak nevezzük. Ez a rossz szokás gyakran súlyos károkat okozhat egy-egy egyén vagy család kasszájának, és komoly erőfeszítésbe kerül megszabadulni tőlük.
Nézzük hát, mit tehetünk a cél érdekében!
Hétköznapi impulzusvásárlások
A modern marketingszakma rendkívül ügyes abban, hogy impulzusvásárlásokra ösztökélje a fogyasztókat. Erre szolgálnak a különleges egyedi ajánlatok, a last-minute lehetőségek és a számtalan akció, amelyekkel minden nap találkozhatunk. "Csak itt, csak most, csak neked!" - gyakran ennyi is bőven elegendő ahhoz, hogy valaki a pénztárcájáért nyúljon...
Az impulzusvásárlások legfőbb tulajdonsága, hogy nincsenek betervezve, azaz nem tudatosak, hanem érzelmi alapon keletkeznek. Akár egy érzékszervünk csábít el minket, akár a felkínált kedvezmény összege, a végeredmény mindig ugyanaz: olyasmire költjük a pénzünket, amire valójában nincs is szükségünk.
Hogy miért problémás ez a helyzet? Van egy mondás, miszerint a legkisebb lék is alkalmas egy hatalmas hajó elsüllyesztésére. A pénzügyek nyelvére lefordítva ez azt jelenti, hogy hiába érezzük elenyészőnek az így elköltött összegeket, valójában rengeteg pénz tud kifolyni a zsebünkből, ha engedünk a kísértéseknek.
Az én megoldásom
Természetesen a legtöbb problémához hasonlóan erre is találhatunk megoldást. Számomra a kiadási napló alkalmazása jelentette a nulladik lépést ahhoz, hogy megismerhessem saját költési szokásaimat. Amikor valaki szembesül az első végignaplózott hónap kimutatásaival, gyakran elképed az összegek láttán. Ez annak idején velem sem volt másképp, és az a pillanat sokat segített abban, hogy később tudatos döntéseket hozhassak a jövőbeli vásárlásaimat illetően.
Az egyik legfontosabb feladatom volt az impulzusvásárlások kiiktatása. Erre találtam ki a címben említett 3.000 forintos szabályt, amelynek lényege egy mondatban összefoglalva így szól: minden olyan vásárlást, amely nem volt előre betervezve, annyi napig elhalasztok, ahányszor az ár osztható háromezerrel.
Vegyünk például egy könyvet. (Úgyis imádok olvasni!) Az ára legyen nagyjából 3.000 forint. Ha meglátom a könyvesboltban, és nagyon megtetszik, az nekem még nem elegendő indok a megvásárlására. Valószínűleg egy impulzusvásárlással lenne dolgom, ezért úgy döntök, hogy egy napig elhalasztom a vásárlást, és ha még másnap is vágyom rá, akkor visszajövök érte.
Hasonlóképpen, egy 20.000 forintos ruhadarab esetében kb. egy hét a javasolt halasztási időtartam, egy 90.000 forintos műszaki cikkel pedig egy hónapot is érdemes várni! Sőt, egészen kis összegekkel is működik a módszer: egy 300 forintos édességet is halasztottam már el a szabály szerint két és fél órával, és végül természetesen nem mentem vissza megvenni...
Ez tehát az én hatékony technikám a meggondolatlan költekezés megelőzésére. Remélem, te is tudod majd hasznosítani az olvasottakat!
Köszönöm, hogy velem tartasz!
(Képek forrása: unsplash.com)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
plokmi 2018.10.16. 22:00:18
Ha valamire szükséged van, akkor mindegy hogy hány nappal késlelteted a megvásárlását, úgyis meg fogod venni. Ha nem veszed meg, mert vagy annyira felnőtt, hogy fel tudod mérni a lehetőségeidet és tudod hogy IGAZÁBÓL nincs rá szükséged, na akkor tényleg spóroltál.
"A gazdag ember nem azért gazdag, mert sokat keres, hanem mert keveset költ."
Párduc oroszlán gorilla... Makákó! 2018.10.16. 22:00:24
Ranó Matyi 2018.10.16. 22:00:28
napalm 2018.10.16. 22:00:32
Lidlben kinéztem egy akkumulátoros csavarhúzót.
6000 forint.
Ez volt múlt hét csütörtökön. Percekig nézegettem, de megvenném, de jó lenne.
Aztán otthagytam.
Hétfőn megint bementem vásárolni, megállok ismételten a behajtók előtt, meditálok, aztán csak elcsábultam, a kosaramban landolt egy darab.
Nem mintha olyan nagyon szükségem lenne rá, de egyszerűen csillapíthatatlan vágyat éreztem arra hogy egy példány az enyém legyen!
Karfiol 2018.10.16. 22:00:35
Aranytojás Blog 2018.10.16. 22:05:19
szalkaheni 2018.10.17. 00:18:13
levi7777 2018.10.18. 00:00:47
Ha van pénzem egy 60 milliós házra és megvenném, akkor tényleg 55 évet
kell gondolkodom előtte???
:-)
szcsongor 2018.10.18. 00:00:55
"Ne vedd meg azt, amiből nem tudnál ötöt venni."
Akkor soha az életben ne vegyél lakást például, de autót is csak akkor, ha van minimum 20-30 milliód a bankszámlán :)
Real World 2018.10.18. 00:02:57
Már megvettem idénre a tavalyi elnyűtt télikabátom helyett az újat, mert ott és akkor láttam egy olyan darabot, ami tökéletesen megfelelt az igényeimnek, és volt kedvezménykuponom is.
Általában így is vásárlok, ha valamiről tudom, hogy kell, jó hasznát fogom venni egyszer, simán megveszem, így nem akkor kell keresgélnem olyan példányt, ami minden igényt kielégít, amikor tényleg kell. Utálok féltucatnyi boltot végigjárni, és egy félig-meddig megfelelő dolog megvételén libikókázni, pusztán azért mert kell, és nem biztos, hogy a hátralévő boltokban lesz ennél jobb.
Ugyanakkor simán megállom, hogy ne vegyek meg apró sz@rokat, édességet, energiaitalt, üdítőt, pusztán, mert előttem van a pénztárnál.
Terézágyú 2018.10.18. 00:03:18
"Inkább az önkontrollt és tudatosságot ajánlom annak aki nem tudja megállni az impulzus vásárlásokat . "
Így van: várni másnapig, az éppen az önkontroll.